top of page
  • madrasnupka

Mijamy innego psa

Ostatnio na Instastory otworzyłam prawdziwą puszkę Pandory. Piszecie do mnie mnóstwo wiadomości. Dystans od innych psów jest metodą, która pewnie nie sprawdzi się u wszystkich, ale u nas sprawdziła się świetnie.

Na początku zaczęłyśmy przy naszych dwóch osiedlowych owczarkach. Pani miała agresywnego psa, nie mogła sobie z nim poradzić i wpadła na genialny pomysł, że pewnie brakuje mu towarzystwa i kupiła drugiego szczeniaka 3 miesiące. Później miała dwa agresywne psy. W największym skrócie psy wyrywają się i ujadają na wszystko co się rusza. Fala strasznie się ich bała. W pewnym momencie szukając wyjścia z sytuacji zaczęła je oszczekiwać. Ja mając już wiedzę wyczułam na co zwracać uwagę i postanowiłam po prostu wysłuchać mojego psa. Zatrzymywałyśmy się, początkowo Fala potrzebowała 20 metrów, czekaliśmy. Pani szła przeważnie na drugą stronę ulicy. Z czasem dystans się zmniejszał aż kiedyś, weszłyśmy na owczarka przez przypadek, był może w odległości 2 metrów. I co? I nic. Fala zaczęła sobie węszyć, ogarnęła to. Bardzo fajnie zaczęła wykorzystywać zdobytą wiedzę przy innych psach.
Psa do węszenia możemy też zachęcić. Ja stosuję czasami rzucanie smaczków na ziemię. Nie po to żeby odwrócić uwagę, tylko po to żeby pies zobaczył, że nos jest bardzo przydatny w takich sytuacjach.


Co nam pomaga w mijaniu innych psów ?

  • Dystans - o którym decyduje pies.

  • Zmiana kierunku – ominięcie innego pieska, zejście na bok i poczekanie.

  • Wsparcie socjalne – Fala bardzo chętnie z niego korzysta, wręcz skacze na rękę, albo chowa się między nogami, ponieważprzy nas czuje się bezpiecznie.

  • Piłka – idealna kiedy pies jest bez smyczy, a musimy szybko minąć innego pieska, który np. szczeka za płotem.

  • Czasem pomagają też rzucone smaczki dla regulacji.

  • Wejście w trening - czasem jak Fala jest blisko to przeprowadzam ją przy nodze.

  • Pogłaskanie, przytulenie psa – czasem jak Fala nie chce gdzieś iść, a wiem, że nie musimy to zatrzymujemy się i chwilę przytulamy. I po chwili możemy iść dalej.

  • Budowanie zaufania psa - myślę, że ona mi ufa wie, że jej słucham.

Podzielcie się tym co Wam pomaga, innym też się może przydać.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page