top of page
  • madrasnupka

Psie poczucie winy

Poczucie winny to taka dziwna emocja. Jak każda ma czemuś służyć. Czemu? Naprawieniu krzywdy wyrządzonej drugiej osobie? Ma to sens jeśli zrobiliśmy rzeczywiście komuś krzywdę. Niestety takie poczucie winy jest często wykorzystywane przez manipulantów.

A czy psy czują się winne? Odpowiedź brzmi, nie

Taka złożona emocja przerasta zdolności i możliwości psa. Wymaga myślenia abstrakcyjnego, a psy tego nie potrafią. Poza tym psy żyją tu i teraz, nie mają poczucia sprawczości w przeszłości.

Czym więc jest to dziwne zachowanie psa kiedy wracamy do domu i widzimy zniszczenia? To reakcja na nasze emocje. Psy bardzo dobrze rozpoznają nasz nastrój, a to co robią to próba uregulowania go. Jeśli pies np. zaczną nas lizać, czy zabawnie biegać to on już wie, że to obniży poziom naszej złości.

I tu uwaga, bo jak pisałam: pies jest tu i teraz. Jeśli więc wróciliśmy do domu i jesteśmy źli dla psa znaczy to, że jesteśmy źli na coś co dzieje się teraz. On już nie pamięta, że godzinę temu umilał sobie czas żuciem naszego buta. Karcąc go teraz karciany go np. za radość z naszego powrotu. Jedyne co możemy teraz zrobić to na przyszłość schować buty lub zostawić psu inną rozrywkę.

Jak pisałam poczucie winy ma służyć zadośćuczynieniu. Co by miał zrobić pies? Odkupić nam buta? Naprawić?


A jak wasze psy reagują na waszą złość?

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page