top of page
  • madrasnupka

Psi nastolatek 5 rad

Między 1 a 2 rokiem życia najwięcej psów trafia do schroniska. To trudny okres i duże wyzwanie dla opiekunów psów.
Jedne psy dojrzewają wcześniej inne później. U wszystkich jest to okres burzy hormonalnej i testowania granic. Lekko nie jest. Jak jeszcze mamy psa rasy aktywnej, a sami lubimy kanapę i tv to będzie bardzo ciężko. Co pomaga ? Będzie może banalnie ale ...


1. Cierpliwości - to minie


Już za chwilę będziemy mieli dorosłego, stabilnego psa. Przeżyliśmy okres szczenięcy, przeżyjemy i to. Nasze emocje są tu bardzo ważne. Nasza złość nakręca psa, my jeszcze bardziej się wtedy złościmy i koło się zamyka. Nie wiem dlaczego ale w stosunku do Fali zawsze miałam duże pokłady cierpliwości.


2. Jasność zasad i komend


Jeśli do tej pory nie uczyliśmy psa to najwyższy czas to zrobić. Im lepiej utrwalone komendy i zasady w okresie szczenięcym tym będzie nam łatwiej. Pamiętajmy jednak, że mogą zdarzyć się gorsze dni. Czasami po prostu trzeba odpuścić.
3. Konsekwencja
Pies będzie testował co i w jaki sposób może wymusić. Jeśli się poddamy, ulegniemy będzie wiedział, że to działa i stosował to dalej.


4. Zmęczmy psa


Długie spacery, zabawy, maty węchowe. Czym bardziej będzie zmęczony tym mniej absorbujący w domu.


5. Linka


Linka w tym okresie przyda się na spacerze. Pozwoli dać psu namiastkę wolności, zachowując nad nim kontrolę.


Nam się udało przejść ten okres w miarę bezboleśnie. Oczywiście było mi szkoda pogryzionych butów, wkurzałam się pakując prezenty po raz drugi. Fala potrafiła przewinąć się z pod samych drzwi i zrobić sobie wycieczkę po osiedlu akurat jak najbardziej mi się śpieszyło. Potrafiła na mnie warknąć jak zabierałam ją na noc z ogródka. Ciągle nam pokazywała, że jest jeszcze jakiś sposób wyjścia z domu, o którym nie pomyśleliśmy. Wielu innych historii już dzisiaj nawet nie pamiętam. Zawsze starałam się mieć do tego dystans. Rzeczy to tylko rzeczy a wiedziałam na co się piszę.


A jak wasze doświadczenia z nastolatkami ?

Co pomogło, a co nie ? Napiszcie

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page