top of page
  • madrasnupka

Posłuszeństwo czym jest i jak je rozumieć ?


Definicja mówi:

Posłuszeństwo – w ludzkim zachowaniu, forma społecznego wpływu, w której osoba podporządkowuje się wyraźnym wskazówkom, czy poleceniom od osoby obdarzonej władzą czy autorytetem.

Większość nieawersyjnych trenerów których znam nie lubi tego słowa.

Dlaczego?

Bo oni traktują psa jak żywą, czująca istotę, mającą swoje potrzeby. Pozwalają psu się bać, mieć gorszy dzień itp.

To czego ja uczę swojego psa to to co jest nam potrzebne do życia, do zapewnienia bezpieczeństwa mojemu psu i innym dookoła. Uczymy się słów i komunikatów, które pomagają psu uporządkować świat i rozumieć czego od niego chce. Tego też uczymy się w Akademii.

Z Falą też uczymy się sztuczek, ale o tym był post. Robimy to dlatego, że Fala jest psem pracującym i potrzebuje takiej imitacji pracy. Też dla zabawy i lepszej relacji.

Ktoś mi zarzucił, że mój pies nie zdałby egzaminów PT.


Czy by zdała? Nie wiem.

Nie sprawdzam bo nie jest mi taki egzamin do niczego potrzebny. A na pewno wiem, że byłoby jej trudno w grupie obcych psów.

Zdałyśmy egzamin trenerski. Nie muszę chyba przypominać, że Fala jest psem lękliwym. Od początku więc zakładałam, że będzie co będzie. Jej emocje są ważniejsze. Nowe miejsce, nowi ludzie, pełno zapachów to wszystko mogło ją przerosnąć. Podeszłam do tego, że jak nie da rady to zaliczymy online. Dała radę, chodź miała jeden kryzys.

Moja szkoła powstała żeby nauczyć Was po prostu życia z psem. Po to żeby Wam i psu żyło się razem miło i komfortowo. Do tego są oczywiście potrzebne podstawy tzw. posłuszeństwa, po to żeby pies rozumiał czego od niego oczekujecie. Tylko, że mój pies ma na przejściu dla pieszych przejść przy nodze nieważne, czy będzie 10 cm dalej, krok do przodu, czy krok do tyłu. Na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby i emocje. To podstawa do wejścia w trening. Inaczej pojawia się frustracja i wyuczona bezradność, co jest tykającą bombą z opóźnionym zapłonem.

W związku z tym szukam słowa. Jak można zastąpić słowo posłuszeństwo? Tak żeby trochę pozwalało psu na bycie autonomiczną jednostką ?

Jeszcze na koniec ponawiam prośbę. Jeśli znajdziecie literówki zostawcie to dla siebie. Chyba, że nie rozumiecie znaczenia słowa to dopytajcie. Są były i będą.


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page