top of page
  • madrasnupka

O psim nosie i węszeniu


Nosek, nosek, nosek. Ten kocham najbardziej na świecie, a jak się kocha to się dba. Pamiętajcie węch jest najważniejszym zmysłem psa. Nosem pies poznaje świat, sprawdza kto tu był, czy jest zagrożeniem, czy go zna, czy go lubi. Ocenia ten obszar świata do którego my używamy innych zmysłów. Pozwólmy psu na węszenie nawet jeśli spacer będzie krótszy odległościowo. Kiedy pies chce sprawdzić coś w trawie zatrzymajmy się. Trzymając psa przy nodze zabieramy mu tą możliwość. Dajmy do obwąchania rzecz, której się obawia. Praca nosem wycisza i pozwala uregulować emocje.
Pamiętajmy, że nieużywane narządy zanikają, dajmy więc możliwość ćwiczenia pracy nosem. Każdy pies potrzebuje trenowania nosa, a szczególnie psy pracujące dla których jest to główna potrzeba(psy pracujące czyli np. rasy myśliwskie). Pozwólmy węszyć.


Wprowadźmy zabawy węchowe jak np. chowanie smaczków które chowamy np. w drzewie albo w różnych miejscach w domu. Fajna opcją jest Nosework. Wszelkiego rodzaju maty i kule węchowe. My mamy swoją niezawodną od łapa w łapę Weszła już do codziennego rytuału wyciszania przed snem. Fala uwielbia i Lindorowi dziś też się bardzo spodobała. Pamiętajcie, żeby dbać o te śliczne noski. A Wy jak dbacie o nosy swoich psów?Zabawa węchowa chowanie smaczków

 


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page