top of page
  • madrasnupka

Pies ze schroniska czy dla każdego ?

"Nie kupuj - adoptuj" i nagonka na ludzi kupujących szczeniaki. To super, że decydujecie się na adopcje, że te biedne istotki mają szansę wyjścia zza krat. Adoptowanie psa daje mu szansę ale...

  • Pies ze schroniska to totalna loteria. Nawet jeśli jest w typie jakiejś rasy wizualnie to charakter może mieć po zupełnie inny. Psy w schroniskach to psy po przejściach. Nawet szczeniak mógł swoje już przeżyć. Musicie liczyć się z tym, że pojawią się problemy behawioralne. Ich rozwiązanie może Was kosztować sporego nakładu pracy, ale niejednokrotnie sporo finansowo.

  • Nie wiemy jakie mogą pojawić się problemy zdrowotne. Nie wiemy jakie rodzice mieli wady genetyczne. To też może kosztować. Ja osobiście nie wzięłabym starszego psa. Znam swoją psychikę i wiem jak dużo kosztowałoby mnie patrzenie na chorującego i cierpiącego psa.

  • Ten pies nie będzie taki jak sobie wymyśliliśmy. On będzie miał swój charakter, swoje doświadczenia nie będzie ułożonym, zsocjalizowanym pieskiem.


Jeśli to wszystko wiecie, jesteście świadomi i gotowi na rozwiązywanie problemów to biegiem do schroniska. Jeśli jednak macie wątpliwości to jeszcze się zastanówcie.


Nóż się w kieszeni otwiera jak słyszę, że pies wrócił z adopcji bo nie spełnił oczekiwań rodziny. A nagranie jak facet podrzuca pod schronisko, którego adoptował kilka dni wcześniej. Szczeniak wrócił z adopcji bo niszczył, bo sikał. Jak nie stosuję przemocy tak tu bym chyba zastosowała. Jak dorosły człowiek może być tak nieodpowiedzialny? Pies to nie zabawka. Nie można mu dać namiastki domu, pozwolić się przywiązać i wyrzucić jak popsutą zabawkę. Nie mieści się to w mojej percepcji świata. Nie potrafię zrozumieć jak można nie mieć nawet odrobiny empatii. Takim ludziom nie pozwoliła bym mieć nigdy żadnego psa. Natomiast rozumiem tych, których z wielu powodów nie stać na psa ze schroniska, stać - nie tylko w sposób finansowy. Uważam, że taka decyzja jest często właśnie mądra, odpowiedzialną i przemyślaną decyzją.


Swoją drogą adopcja psów funkcjonuje w Polsce w cały świat.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page