top of page
  • madrasnupka

Mały stary, duży młody, czyli kolejny pies w domu

O tym, że nie kupujemy drugiego psa na problemy pierwszego wspominałam już nie raz. A to jest taka gorsza wersja tego problemu. Z takim połączeniem spotkałam się kilka razy. Zawsze kończyło się to źle, znam przypadki, że nawet tragicznie.


O co dokładnie chodzi ?

Opiekunowie mają małego kilkuletniego psa, który tak średnio ten świat ogarnia. Reaguje agresywnie na psy, na ludzi. Szczeka, warczy czasem podbiega szczeka i ucieka. Oj jakie to zabawne i słodkie! Jest mały więc mu wolno. Nikt się go nie boi. Zawsze można zabrać go na ręce. Odciągnąć takie pięć kilo to nie problem. A jak jakiś duży pies będzie chciał mu oddać to przecież jest zły, agresywny i powinien mieć kaganiec. Ile znacie takich psów?

Bo ja pełno. Miałyśmy z Falą sporo takich spotkań jak była mała i do tej pory boi się małych psów. Tak mój 30 kg pies boi się psa mniejszego od jej głowy, ale nie o tym.

Co dalej mamy w tej historii ? Nagle opiekunowie wpadną na genialny pomysł, że chcą mieć szczeniaka. Owczarka, Amstaffa, Rottweilera. Bo takie przykłady znam.

  • Co się dzieje? Co byśmy nie zrobili to głównym nauczycielem będzie starszy pies. Pies, który się boi i nie ogarnia. Wszystkie te lęki przekaże młodszemu. Będzie go uczył jak podbiegać do ludzi, gonić inne psy. Będzie pokazywał, że trzeba się bać i reagować agresywnie.

  • Jakie są tego konsekwencje ? Mamy w domu dużego silnego psa. Zachowania agresywne już nie są takie słodkie i zabawne. Bardzo szybko pies dowie się, że jest duży, silny i może pójść dalej. Może więcej, może obronić małego.

Przykłady z życia:

Malutki kundelek na wsi wybiegał za rowerami. Był malutki, więc nikt nie zwracał uwagi. Pojawił się w domu Amstaff. Bardzo szybko podpalał tą zabawę. Miał ok roku, ściągnął Panią z roweru. Pani była szyta, a pies uśpiony.


Pies sąsiadów wybiegał z domu i oszczekiwał wszystko. Pojawił się szczeniak Owczarek. Fali bał się panicznie, tym bardziej, że zawsze wkraczał starszy pies i ją atakował. Miał kilka miesięcy jak zaczął sam reagować na Falę agresywnie. Potem gdzieś go zabrali, nie wiem co się z nim dzieje.

To tylko dwa przykłady z bliska, ale jest ich dużo więcej. Jaki z tego morał ?

Decydując się na nowego psa, szczególnie szczeniaka najpierw ogarniamy pierwszego8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page