top of page
  • madrasnupka

Czy ja byłam z pieskiem, czy bez pieska?

Zaktualizowano: 2 cze 2023

W poprzednim wpisie na blogu było o tym co pies czuje i czego może się bać kiedy zostaje sam pod sklepem. Teraz warto napisać o tym co rzeczywiście może się złego stać.


  • PSA MOŻE KTOŚ ZABRAĆ. To właśnie dzieje się teraz w Łodzi. Codziennie pojawia się informacja, że ktoś ukradł psa spod sklepu. Właściciele i obrońcy zostawiania psów mówią: pies był zadbany, czasem tylko zostawał pod sklepem. Oczywiście szkoda mi właścicieli i psa, z którym nie wiadomo co się dzieje, ale powiedzmy to głośno to by się nie wydarzyło, gdyby pies nie był sam.

  • WYSTRASZONY PIES MOŻE SIE ZERWAĆ. Może wpaść pod samochód, może się zgubić.

  • MOŻE GO ZAATAKOWAĆ INNY PIES. A pies na smyczy jest bezbronny, bez możliwość ucieczki.

  • MOŻE BYĆ ZACZEPIANY np. przez osiedlowego pijaczka, dzieci wracające ze szkoły i nie będzie ich interesować, że pies się boi czy nie lubi dotyku.

  • MOŻE POJAWIĆ SIĘ NAGŁY HAŁAS. Wystrzał petardy, wypadek, krzyk co może psa skutecznie straumatyzować w konsekwencji czego wzbudzić niechęć do wychodzenia z domu, spacerów w danym miejscu, zostawania samemu.


To, że pies stoi grzecznie, nie piszczy, nie szczeka pod sklepem nie znaczy, że się nie boi. Słyszałam argument: mój pies zna komendę zostań, jest wyszkolony i czuję się bezpieczny w zadaniu, które zna. Bzdura kompletna. Fala na egzaminie została w pozycji. Widziała mnie, ale była w obcym miejscu. Wejście Piotrka między nas tak ja rozstroiło, że trzeba było zrobić przerwę. A była w zadaniu, które dobrze zna i umie.


Miejsca dog friendly, pet friendly


To miejsc, do których można się udać na razem z psem. Miski z wodą, legowiska, czy tabliczki mówiące o „miejscach przyjaznych zwierzętom” pokazują jak bardzo pod względem nastawienia do zwierząt w przestrzeni publicznej, zmieniła się w ostatnich latach nasza mentalność.


We Włoskim mieście Luino jeden z kierowników sieci supermarketów Unes poszedł o krok dalej. Gianfranco Galantini, kierownik jednego ze sklepów sieci wpadł na pomysł aby zmodyfikować nieco dotychczasowe wózki sklepowe tak aby mogły one pozwolić na bezpieczne włożenie tam psa na czas zakupów - "Dzięki temu właściciele małych psów mogą nie zostawiać ich na zewnątrz i spokojnie poświęcić cały czas na zakupy" – wyjaśnia.

Pomysł spotkał się z dużą życzliwością ze strony społeczeństwa. Psy nie muszą już być zamykane w samochodzie lub moknąć na deszczu, tylko towarzyszą właścicielom w czasie zakupów. Przestrzeń w której przebywają zwierzęta jest myta po każdym użyciu przez obsługę.
Jeżeli szukacie restauracji, sklepu, hotelu, instytucji kultury przyjaznych twojemu pupilowi portale zpsem.pl i gdziezpsem.com.pl robią pod tym względem dobrą robotę, gromadząc w jednym miejscu lokalizacje „dog friendly” w różnych miastach.
13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page